Amnestie 2020

Dámy a pánové, poprvé za dobu běhu nového serveru (Epesu 3) jsme se rozhodli vyhlásit amnestii. V té se mohou o unban pokoušet i ti, kteří tak z důvodu svého provinění nemohou učinit standardní cestou. Amnestie nedáváme moc často a rádi, neboť pro nás znamená další práci s lidmi, kteří nám v minulosti často záměrně uškodili a to z nejrůznějších důvodů, které považovali za “pádný”. Faktem je, že si tito lidé nevážili naší práce, poškodili nás a v důsledku toho nám sebrali  čas, energii a chuť řešením jejich kauz. Je to projev naší dobré vůle, kdy my po dlouhé roky odvádíme určitou práci s maximálním úsilím pro hráče, kteří pak udělají pravý opak a naší snahu a práci sabotovali. Doufám, že naši důvěru a šanci nepromarníte a ukážete, že to mělo nějaký smysl. AT bojuje s technickými problémy, rozvíjí server, ukrajuje si z volného času a pak nakonec ještě musí bojovat s některými hráči, kteří netuší jaké je to stát na druhé straně barikády a dobrovolně tak sloužit druhým. Tento příspěvek nebude moc veselý. Nadruhou stranu mnozí z vás jsou naprosto skvělými hráči, kteří serveru pomáhají, nahlašují, dokáží pochválit členy AT a jsou uznalí. Těch si velmi vážíme a je nám ctí, že stále hrajete! Řekl bych, že i mnoho z vás urazilo velký kus cesty a “dospělo”, bohužel spoustu lidí má takový zvláštní přístup a představy jak by něco mělo vypadat a vidí to jen ze svého pohledu nároků.

 

Nejsme nevolníci!

Často mám pocit, že nás hráči berou jakou jako nepopulární učitele, kteří mají povinnost a MUSÍ tvořit, starat se o ně, být vždy bez vyjímek spravedliví (opovažme se někdy být na někoho hodnější, nebo tvrdší!!!!!!!!!),  máme povinnost vychovávat, starat se o zábavu, být vždy k službám, vyřešit každou nepravost, kterou si hráči mezi sebou provedou, musíme být zodpovědní za hráčská rozhodnutí a řešit důsledky hráčské nerozvážnosti. Hráči mají na nás tisíce požadavků, ale povinnosti jako nahlásit bug jim čas od času nic neříkají a ještě pak udělají pravý opak a naopak nám naši práci ještě ztěžují. Jako by v nás viděli stroje na jejich požadavky a když je náhodou někde prodleva, tak se do nás velice rádi pustí a absolutně neberou v potaz, že to všichni dělají ve volném čase a na jeho úkor pro “radost”.

Povaha česká?

Řekl bych, že obecně žijeme v krásné době, nikdo z nás nemá hlad, netrpíme zimou, hladomorem, nejsou války, netrpíme předsudky, v podstatě každý může dělat co ho baví, oblékat si co chce, během minuty si pustit některý z tisíce filmů, seriálů. Dát si jídlo, jakékoliv na které máme chuť a přesto mě přijde, že si toho nikdo neváží a čím více kvalita a možnosti rostou, tím víc se obecně stáváme neuznalí, naštvaní a máme pocit, že by vše mělo být jinak a jinde bude tráva zelenější. Paradoxně jakoby ta bezstarostnost a vysoký standard, uplně pokřivil pohled lidí. V takovém světě, by přece logicky nikdo neměl mít potřebu být toxický na ostatní, podrážděný, rozpitvávat každou drobnou nespokojenost a snažit se uškodit ostatním. Možná za to může představa, že pokud nejezdíme ferrari, tak to je špatný systém, špatný svět atd. Tam kde skutečně trpí zimou, hladomorem, mají skutečné problémy a řeší skutečné příkoří, se usmívají a snaží to málo dobrého co mají udržet. To ovšem neplatí v našem moderním světě, kde je moderní na vše nadávat, znevažovat, čím víc se někdo někomu pomstí tím lépe a s někým “vyčůrat” je frajeřina, kritika je naše druhé příjmení.

Nikoho nezajímá co je dobře, ale všichni řeší jen to co je špatně. Politici kradou, zdravotnictví je strašné, všichni jsou otrávení, lidé jsou protivní, nic nefunguje správně. Tuhle je moc teplo, tuhle je moc zima. Chvála neexistuje, pokud je něco dobře, je to standard a mlčí se. Pokud se něco nepovede, už se nešetří nadávkama a nikde se to neopomene napsat rozmazat a vše dobré je v tu ránu zapomenuto.  Mám pocit, že toto je obzvlášť česká povaha. Přitom v rámci možností se domůžeme nějaké té spravedlnosti, máme poměrně svobodný systém (ikdyž se bohužel zpřísňuje právě proto, že si každý na něco stěžuje, co by někdo vyšší měl řešit a přebírat za něco zodpovědnost) naše zdravotnictví je bezplatné, lidé sem jezdí ze zahraničí a nechtějte vědět, jak to funguje jinde a jak se musí v některých státech (usa např.) zadlužit, pokud vám třeba udělají nějaký zákrok. Žijeme v opravdu dobré době a dobrém systému, můžeme se svobodně vyjadřovat (ale někteří si to trochu pletou a místo místo slušných, konstruktivních názorů, plivou po všech okolo, aby nějakou svou frustraci hodili na druhé). Zapomeňte na dokonalost, však už když se sejdou více než dva lidi, tak se mají problém domluvit a shodnout, natož když jich je sto, nebo deset milionů. Myslím, že si jen neuvědomujeme, jaké máme štěstí žít v ČR, jen kdybychom si to sami nekazili tím podrážděním, toxicitou a nekonečnou nespokojeností. Realistické nahlížení na situaci je dobré, ale extrémně kritické, negativní, až škodící jednání a přemýšlení opravdu životy nezlepší.

Však si za to můžou sami!

Vždyť s tím musí počítat, když dělá server“, “vždyť od čeho tady jsou“, “když to dělaj blbě, tak čemu se diví“, “však Epes server, co bysme čekali, hahahaha“, “hah, ten update stejně bude stát za prd“, “Oni na to tady stejně kašlou, nestaraj se o to!” takové a podobné hlášky denně slýcháme. Musím hned na začátek napsat, že nic z toho není naše povinnost! Nikdo z nás zapotřebí něco takového podstupovat a stejně tak nikdo nenutí hrát vás! Epes není povinná školní docházka. Celý server jsme vždy dělali pro radost, která se ale za poslední dobu stala hlavně starostí, těžkou koulí u nohy, protože málokdo naší práci ocení, pochválí . Je to fér? Opravdu si někdo z AT zaslouží za práci kterou odvádí ve volném čase, místo aby si šel sám zahrát nějakou hru, pustil si film, aby byl terčem posměchů, toxicity, provokován, pokoušen, zkoušen, neustále pod tlakem, že něco by měl dělat jinak a lépe a víc… Já chápu, že né všem se naše rozhodnutí budou vždy líbít a sám vidím rezervy, které by šly rozhodně zlepšit, ale i po 12 ti hodinnách denní aktivity na serveru, kdy se řeší, tvoří prostě zjišťujete, že ikdyby jste byli 24/7 tak se prostě všechno vyřešit ani stihnout nedá :/ natož ještě tvořit. To se ale týká i helperů, kteří se pro vás snaží udržet přijatelné né tolik toxické prostředí na serveru a radit nováčkům. Jenže hráči pokud je některý neoblíbený, nebo něco udělá co se jim nelíbí, začnou rýpat, provokovat, pokoušet a čekají až se nechá vyprovokovat, aby mohli hráči poukázat na to jak moc “neprofesionální” helpeři jsou, ale ve stejné situaci by se ti samí hráči by neudrželi, rezignovali, nebo tak neadekvátně trestali, že by v helper teamu dlouho nevydrželi (mnozí byli pár týdnů někde helpery, ale evidentně to zapomněli).

Bohužel tvorba našeho serveru je z mého pohledu extrémně nevděčná a proto také už na české scéně moc RPG serverů není, nedivím se. Stačí disbalance ekonomiky, a vše ztrácí cenu a i malé bugování se může projevit v rámci celého serveru narozdíl od miniher, skyblocků atd. Hráči mají tisíce požadavků, konkurence her je vysoká (velká studia, na steamu za pár € vydávají velké tituly, vše je standard) a po nás se chtějí nerealistická očekávání. Přitom by stačilo trochu uznání AT, méně provokací, více tolerance pro druhé, více zodpovědnosti za své chování, nechovat se tak, jak nechcete, aby se chovali druzí k vám a nahlašovat více chyb. Nebát se diskutovat na foru a zároveň respektovat i názory druhých, místo nenávisti, občas umět i kompromis. Zajímavé je i například to, že hráči (často i ti toxičtí) se často zdráhají psát návrhy na forum, protože by se mohli vystavit riziku posměchu, toxicity, hatů, atd. To je přesně ta pozice ve které jsme my po celou dobu, ale hráčům je nepříjemná. Každý náš krok je rozebírán na nanočástice a souzen, posuzován a to jsme v podstatě dobrovolníci! Práci na serveru bych přirovnal k valení opravdu velmi těžkého balvanu do kopce, kdy přihlížející často hodí nějaký ten kámen, do cesty připraví klacek a baví se tou námahou, kterou my kámen valíme. (až na světlé vyjímky, které nám nabízejí pomoc, těch se velmi vážíme a musím říci, že vás je i poměrně dost) 🙂

Měl jsem k tomu důvod!

Všechno musí být do puntíku spravedlivé a když není MY jsme považováni za ty špatné. Ale jakou spravedlnost kdo zaručí nám? Když pak někdo dostane příležitost a objeví bug, spoustu lidí  bug zneužije
využije, kdo je potrestán? Ten co dostal ban? Ten pár měsíců měsíců nehraje a pak napíše pár vět. Ale my tam sedíme hodiny a dohledáváme, opravujeme, řešíme. (práce která není vidět, ale je náročná a neustálá). Ten pocit marnosti, zbytečnosti a plýtvání energií bych vám nepřál zažít. Přitom by stačilo, aby někdo dospěle přistoupil, nahlásil problém, nebo prostě přestal hrát, pokud není vyslyšen jeho požadavek když se mu něco nelíbí, ale mstít se a vědomě poškozovat… to mi hlava nebere… obzvlášť když si to ještě někteří obhajuí podobnými důvody:

Kdybych nahlásil a nevužil závažný bug, tak bych stejně nedostal žádnou odměnu, proto jsem to udělal”  –  Toto není důvod, ale výmluva. Odměny za nahlašování vážnějších i méně vážnějších důvodů se odměňují velkými odměnami, protože si velmi ceníme toho, že nám pomůžete a společnými silami problém opravíme. Není nic horšího, než když místo nahlášení bug zneužijete, pokřivíte tím přirozený “trh”, zkazíte tím hru ostatním hráčům a nám pak přiděláte nespočet práce v momentě, kdy se problém provalí a sami tak dostanete ban. Takže nikdo tímto chováním nic nezíská, všichni jsou potrestání. Naopak nahlášení vede k tomu, že získáte odměnu a zlepšíte celkový chod serveru.   Odměny často bývají i přes 1000PP, desítky dnů sponzora, sběratelské itemy a mnohem více! Chápeme, že někdy je lákavé bug využít k osobnímu prospěchu, ale nevyplatí se to vám, a nám to bere chuť dále tvořit.

AT si nezaslouží nic jiného, když nevedou server tak jak bych si představoval” – To je také velmi častý argument. Představte si, že jste tvůrcem a dlouhé roky (pro některé málo představitelné, protože málokdo  má výdrž a dotáhne něco do konce. Když něco nejde, nebo to není ono vzdají to a raději jdou někoho hatit, protože to je jednodušší) a děláte co můžete a je ve vašich fyzických (často tvoření 12 – 16 hodin denně) i psychických silách (neustále vás někdo vyrušuje, chce po vás řešit mnohdy banální problémy, které by dokázal s trochou hledání vyřešit i sám, nebo řešit spory, které si hráči sami zavinili, ale svou zodpovědnost chtějí přesouvat na nás) abyste hráčům dodali co možná nejlepší obsah, zároveň propracovaný, promyšlený a takový aby zabavil na co možná nejdelší dobu. Strávíte hromadu času, energie, sotva se vyspíte, ale těmto typům hráčům to nestačí a ještě vám vaši práci poničí. Vy máte okamžitě řešit každý jejich problém, nikdy se nezastavit a vůbec je nezajímá, že nejste velké herní studio o desítkách zaměstnanců, ale vše děláte na úkor svého času, energie a za odměnu dostanete ještě “hate”, poškození své práce a pravý opak toho, co jste doposud pro tyto hráče dělali. Takoví hráči nikdy nezažili, co je to něco tvořit, pracovat pro ostatní a mají jen plnou pusu nároků, často ale sami neznají hodnotu práce. Mohu říci, že ani kdybychom byli obří studio s milionovými zisky, tak není možné pokrýt potřeby úplně všech (jde to samozřejmě jistě lépe, ale není to v lidských silách).  Takoví hráči mají pocit, že jsou oprávněni v takovém případě se ještě mstít, protože když my “neděláme” to co se jim líbí (ač mnohdy řešení, které by nikdo v žádné hře, neřešil, protože by se zbláznili). Bohužel tato skupina hráčů nás mrzí, protože ta nám často bere nejvíc energie a chuť pokračovat v tvorbě, která je nepopsatelně náročná a extrémně nevděčná. Bohužel, kdo si tvorbu pro druhé nevyzkoušel, nebo to vzdal po pár týdnech, tak netuší co činí…

Už jsem chtěl stejně přestat hrát, tak jsem prostě udělal průser no, už mi o nic nešlo”  – Na serveru se skoro všichni znají, vědí o sobě, my celkem dobře známe hráče a snažíme se v rámci možností o co nejlepší hratelnost (ano, někdy to trvá, není to tak rychlé jak by mělo být a spoustu věcí by se určitě dalo dělat lépe – minimálně teoreticky, protože realizace je vždycky náročnější, než jak to vypadá na papíře/minitoru), hráči pochopitelně dohrávají přidaný obsah asi 10x rychleji než my stíháme tvořit (14 dní píšeme quest a hráči ho mají splněný za 30 min – 1 hodinu atd.) a samozřejmě je po čase bude přestávat server bavit. To je normální, přece nelze očekávat, že mě jedna hra / jeden server bude bavit až do konce života a když tam, budu trávit několik hodin denně po mnoho měsíců, tak že mě i některé věci budou nezdravě štvát (tomu se říká ponorka). Ale když vás přestane server bavit, odejděte v dobrém, důstojně a hrajte něco jiného, dejte si pauzu. Bohužel někteří, mají opět pocit, že když jim o nic nejde, tak proč něco neporušit, neponičit, když se ten a ten hráč k nim jednou zachoval ošklivě, nebo je štvalo nějaké rozhodnutí AT atd.. Když už je jim jedno, že dostanou ban zapomenou na své kamarády, na všechno dobré, co na serveru zažili odmyslí si lidi za tím a pak jim připraví zbytečnou práci, tím, že my je budeme muset prošetřovat, trestat. Pak často i takovým prohřeškem i svým kamarádům, kteří zůstali a hrají dál poničíte hratelnost, ještě více prodloužíte dobu trvání updatů a nebo kvůli vám přijdou o své věci, které s vámi sdíleli. ! Pokud vás server nebaví a něco se vám nelíbí, prostě odejděte! Ale odcházet a ničit něco, co jste nevytvořili je opravdu dost divný přístup obzvlášť když většina těchto hráčů hrála dlouhou dobu a dlouhou dobu je server bavil? (pokud ne, tak proč tam SAKRA hráli takovou dobu?) – na to ovšem už zapomněli…

Využil jsem to, protože jsem neodolal a doufal, že se na to nepřijde” – Z 95 % se na vás jednoho dne přijde a nakonec vás taková aktivita prostě zamrzí a jednoho dne se pak budete snažit vrátit zpátky. Bohužel je to častý problém. I ti co nás nenávidí, hatí, pak zkouší unbany, omlouvají se a snaží se vrátit na server. Nás opravdu trestat nebaví, je to zbytečný čas strávený pročítáním logů, promarněný čas neužitečným způsobem, který například mě (Epes) už nebaví naprosto nejvíc! Někoho trestat je v první řadě trestem pro všechny zúčastněné. Stojí to čas, energii, na jedné straně banovaný si vždycky, myslí, že AT se k němu zachovalo až moc přísně, tvrdě, prostě udělalo nepopulární krok, na druhé straně je ten člen AT, který danou situaci musí řešit, často pod tlakem, musí ustát neskutečné množství toxicity, získat důkazy, zmrazit residence atd. atd. prostě není to něco co byste chtěli dělat a vlastně nikdo nic nezíská a vás to nakonec mrzí.

Je to bohužel s tresty stále dokola. Podobné důvody, podobné motivy a vždycky to končí stejně, hráč udělá “frajera” poškodí server, nebo provokuje a dostane trest. Potom se z něj stává “nešťastník”, co píše o unban, ale ani jemu ani nám ten čas nikdo nevrátí. Celé kauzy jsou zbytečné a hráč tomu mohl předejít, případně řešit celý problém jinak, než způsobem jakým to udělal. Nějak tomu nerozumím, AT se vám nikdy nepokoušel vědomě ublížit, vždycky se snažil o co nejspravedlivější řešení, které mu bylo k dispozici a přesto ti hráči mají pocit, jako bychom jim provedli něco strašného a vlastně to udělali z dobrého důvodu (AHA!). O to horší je, že nás hráči znají, víte že prostě makáme co můžeme a máme své limity, znáte své kamarády na serveru a přesto… Jakoby ti hráči neuměli pracovat s vlastní nespokojeností. Pokud vás server nebude bavit, tak prostě dospěle odejděte, nedělejte to nám i sobě těžší! Pokud objevíte bug, nahlašte ho a získejte odměnu, pokud se vám něco nelíbí, nehádejte se v chatu, ale napište na forum a předtím trochu v opačném případě budete vytvářet zlo, nejen nám, ale svým kamarádům i na sobě! Pokud se vám něco nelíbí, napište to na forum. Pokud budou naše možnosti, nebo představa podobná, rádi se pokusíme o to udělat server zase o něco lepším.

Obrat k lepšímu

Na druhou stranu musíme říci, že spoustu z vás dokonce nahlásili opravdu extrémně závažné bugy, které by dokázaly úplně zničit ekonomiku serveru a těchto lidí si nesmírně vážíme a ti nám dělají velikou radost, protože tím doceňují naši práci a podílí se na tom, aby se nám všem na serveru hrálo lépe, vše bylo spravedlivější a mohli jsme pokračovat v tvorbě, která se připravuje. Vy nám dáváte sílu jít dál a valit tento velký kámen ještě dál, mnohem dál než jsme kdy očekávali. Máme pocit, že mnoho z vás dospělo a i ti, které jsme dříve považovali za uličníky nás překvapili, co nahlásili a jak se snaží pomáhat serveru, za což jsme hrozně rádi a budeme rádi, pokud i nadále budete serveru pomáhat a snažit se nezahltit nás zbytečnými kauzami. My se budeme snažit, aby se vám na serveru dobře hrálo, aby bylo na serveru co nejspravedlivější prostředí co dokážeme, a také aby přicházeli updaty, které vás budou bavit. Doufáme tedy, že i současná amnestie, bude těmito hráči doceněna a neskončí opět na stejném místě, jako jsou nyní.

PS: Každá aktivita, každé odpovídání, každá odpověď na email, každá drobná oprava, každá drobná změna, každý článek (tento zabral něco kolem několik hodin, abychom zde popsali situaci), každý obrázek k článku, diskuse nad tresty hráčů mezi at (v našich tajných skupinách), zpracovávání vašich podmětů, příprava soutěží… to vše žere neskutečné množství času. Času, který není vidět, ale bez těchto věcí to bohužel nejde a denně nad nimy můžeme strávit až několik hodin a to pořád nejsou samotné updaty, které jsou od E2 asi 5x propracovanější a náročnější na čas! Vážně to není procházka růžovým sadem, a možná se to zdá z pohledu hráčů jakože, jen čekáme na serveru až někdo bude chtít napsat, ale ve skutečnosti neustále (musíme nějaké dny věnovat i povinnostem RL, ale i tak se často něčemu k řešení nevyhneme) na něčem pracujeme, tvoříme a řešíme :/ ať už je to vidět nebo ne.

Blacklist (aktuální 5. 2. 2020):

V rámci této amnestie se kromě zabanovaných hráčů budou moci pokusit o unban i hráči z blacklistu.

Zelení – mohou požádat o unban

Červení – v této amnestii nemohou zažádat o unban

 • MachisCZ
 • Amorph1X_
 • TheShoota496
 • Renzotom
 • Spartan09
 • Likerko 
 • Danny_852 
 • Venomatic,LpMoD333
 • Hunter640
 • Gaverei
 • CZLuk4S
 • Dorus
 • stefan568
 • XboxmanCZ, Lumbum
 • IceSherWood, Camodog03
 • Netra
 • L4kiCze
 • MrLaky
 • Emerikn
 • Mango112
 • fre3style
 • Theseus
 • Telefoniarider
 • Rcrosscz

 

Jak na to?

S novým serverem jsme upravili také podmínky, za kterých se budeme na žádosti dívat. Prvním úkolem je sepsat žádost/motivační dopis, v němž popíšete, proč byste měli zrovna Vy být vpuštěni na server. V žádosti/dopise musíte zmínit i následující body:

1 část (povinná):

 1. Herní nick, datum a důvod banu
 2. Popis situace banu a důvod vašeho počínání
 3. Proč jste začali hrát na serveru a jak jste ho objevili
 4. Co vás na serveru bavilo a proč se chcete vrátit
 5. Důvod, proč bychom vaši žádost měli posoudit kladně
 6. Jak bys zabránil ostatním hráčům, aby se dopustili podobného prohřešku?

2 část (povinná):

Další obsah žádosti bude dle vašeho výběru! Také už není podmínkou, že musí obsahovat minimálně 2000 slov. Pamatujte však, že je to Vaše vizitka.
Protože jste svým chováním poškodili server nebo nám přidělali práci, nastal čas svůj dluh splatit. Proto druhým úkolem je udělat něco pro server:

 • Vymysli nějaký příběh, quest, dlouhodobější nebo tématický event
 • Postav nějaký event, libovolnou pokladovou lokaci a pošli nám ji
 • Vytvoř grafický podklad pro naše stránky nebo tématické ilustrace/ pro některé naše příspěvky
 • Vytvoř/aktualizuj vlákna na naší wikipedii
 • Vymysli opravu závažného bugu/problému/zábrany proti dalšímu vážnému bugování
  • Např. pokud jsi dostal ban za Autofishing, vymysli jak zabránit autofishingu a posílit ochranu
 • Jiný nápad jak serveru pomoci a – nutno konzulzovat s AT

Vaše žádosti spolu s výtvory zasílejte na email epesmc@email.cz. a v předmětu emailu napiště “AMNESTIE 2020 – VÁŠ HERNÍ NICK” Je třeba, aby bylo viditelné, že jde o vaše výtvory:
– V případě staveb zasílejte buď schematicy s tím, že u stavby bude uveden minimálně váš popis, nebo screeny s vaší osobou a cedulkou, na které bude: Epes 3, amnestie 2020
– V případě práce na wikipedii nám zašlete odkazy na vlákna, nebo texty pro wikipedii

Posílat žádosti s výtvory můžete do 5. 3. 2020

 

3 Responses to Amnestie 2020

 1. Tožnekoukej napsal:

  A perma ban lidi be like “Připravte nám výzum unbanovanej soon unbanovanej soooon.”

 2. […] (v momentu kdy dostali ban, je server přestal bavit a tak často naši práci pošlapali) :/. Viz. https://www.epesuj.cz/amnestie-2020/, kde jsem opravdu vypsal náš pohled. V poslední době si, ale vážíme přístupu hráčů, […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *